2019 NLL Draft Results

453814_raw.jpg

FIRST ROUND

  1. New York – Tyson Gibson, Robert Morris, Forward
  2. Rochester – Ryland Rees, Stony Brook, Transition
  3. New England (from Philadelphia) –  Andrew Kew, Tampa, Forward
  4. Saskatchewan (from Vancouver) –  Holden Garlent, Canisius, Transition
  5. Halifax – Clarke Petterson, Cornell, Forward
  6. Colorado – Warren Jeffrey, Vermont, Defenseman
  7. Calgary (from New England) – Liam LeClair, Six Nations Jr. A, Defenseman
  8. Calgary (from San Diego) – Haiden Dickson, Coquitlam Adanacs, Forward
  9. Saskatchewan – Justin Robinson, Robert Morris, Transition
  10. New York (from Toronto via Saskatchewan) – Tyson Bomberry, Syracuse, Defense
  11. Georgia – Kason Tarbell, Cornell, Defense
  12. Buffalo – Brent Noseworthy, Michigan, Defense
  13. Georgia (from Calgary) – Ryan MacSpadyen, Mercy College, Transition
  14. Halifax (compensatory selection – Matt Vinc) – Trevor Smyth, RIT, Defense
  15. Toronto (compensatory selection – Brodie Merrill) – Aaron Forster, NJIT, Transition
  16. Saskatchewan (compensatory selection – Dan Dawson) – Tanner Thomson, Marquette, Forward
  17.  New England (compensatory selection – Aaron Bold) – Zach Goodrich, Towson

SECOND ROUND

  1. Rochester – Cory Highfield, Umass – Lowell, Forward/Transition
  2. New York – Jake Fox, Johns Hopkins, Forward
  3. Philadelphia – Alex Pace, Brock University, Forward/Transition
  4. Philadelphia (From Georgia) – Matt Marinier, Burlington Chiefs,  Defense
  5. Calgary (From Georgia) – Marshal King, Drexel, Forward
  6. Colorado – Will Malcolm, New Westminster Salmonbellies
  7. New York (from New England) – Connor Farrell, Long Island University
  8. San Diego – Matthew Sykes, Mimico, Defense
  9. Colorado (from Saskatchewan via San Diego) – Brett Craig, Seton Hill, Defense
  10. Toronto – Zach Manns, Drexel, Forward
  11. San Diego (from Georgia) – Devyn Mayea, Burlington Chiefs, Defense
  12. Buffalo – Nathaniel Kozevnikov, Robert Morris
  13. Halifax (from Calgary via Buffalo via New England) – Clay Scanlan, Six Nations, Forward
  14. Colorado (compensatory pick) – Jake McNabb, St. Catherine’s, Forward
  15. Rochester – Dustin Pratt, Orangeville Northmen
  16. New York – Gale Thorpe, Ohio State, Forward

THIRD ROUND

  1. New York – John Wagner, Marquette, Forward
  2. Rochester – Thomas Whitty, St. Catherine’s, Defense
  3. Philadelphia – Pat Spencer, Loyola, Forward
  4. Rochester (from Vancouver) – Matt Van Galen, Detroit Mercy
  5. Halifax – Showahnonkon Thompson, Awkesasne Jr A
  6. Colorado – Dylan Kinnear, Towson
  7. Calgary (from New England) – Nick Scott, Langley Thunder
  8. San Diego – Kyle Dawson, Nanaimo Jr. A, Forward
  9. Saskatchewan – Cameron DunKerley, Victoria Jr. A, Goalie
  10. Toronto – Jamison Dilks, Six Nations Jr. A
  11. Georgia – TJ Comizio, Villanova, Transition/Defense
  12. Buffalo – Ryder Garnsey, Notre Dame, Forward,
  13. Calgary – Landon Kells, Peterborough Jr. A, Goalie
  14. New York – Travis Longboat, Six Nations Arrows, Forward
  15. Rochester – Sean Darroch, Lindenwood, Defense

FOURTH ROUND

  1. Rochester – Tyler Biles, Brampton Jr. A
  2. New York – Jack Rowlett, North Carolina, Defense
  3. Philadelphia – Kyle Marr, Johns Hopkins, Forward
  4. Vancouver – Derek Lloyd, Stony Brook
  5. Philadelphia (from Halifax) – Dave Smith, Virginia, Transition/Defense
  6. New England (From Georgia) – Braiden Davis, Vermont
  7. Buffalo (from New England) – Taylor Kauffeldt, Brampton Jr. A
  8. San Diego – Oliver Bolisteri, Six Nations Jr. A
  9. Toronto – Troy Holowchuk, Six Nations Jr A
  10. Georgia – Gunnar Schimoler, UMBC
  11. Buffalo – Tyler Halls, Orangeville
  12. New England (from Calgary) – Bailey Brown, Toronto Beaches
  13. Rochester – Bradley Voigt, Syracuse, Forward
  14. New York – Matthew Borges, Ohio State, Defense

FIFTH ROUND

  1. New York – Daylen Hill, Six Nations
  2. Rochester – Carter Badour, Saint Rose, Forward
  3. Philadelphia – Jordan Krug, Cabrini University, Forward
  4. Vancouver – Keegan Bell, Langley Thunder
  5. Halifax – Matt Dziama, Virginia, Transition
  6. Colorado – Dan Bucaro, Georgetown, Forward
  7. New England – Tristan Rai, Lehigh, Forward
  8. San Diego – Ryan Jones, Delta Jr. A
  9. Saskatchewan – Luke Keenan, Princeton, Forward
  10. Toronto – Ryan Conrad, Virginia, Transition
  11. Georgia – Jordan Gillis, Hamilton Jr. B
  12. Georgia (from Buffalo) – Mikey Herring, Virginia, Forward
  13. Calgary – Cordell Hastings, Calgary Shamrocks Jr. B

SIXTH ROUND

  1. Rochester  – Alec Simons, Mimico Jr A
  2. New York – Brad McKinney, Syracuse
  3. Philadelphia – Austin Fusco, Syracuse, Defense
  4. Vancouver – Gord Phillips, Monmouth
  5. Halifax – Brad Fannell, St. Catherine’s Jr. A
  6. Colorado – Liam Osborne, Belmont Abbey
  7. New England – Travis Brown, Orangeville
  8. San Diego – Russ Oakes, Onondaga CC
  9. Saskatchewan – Jordan Getz, Wheeling University
  10. Toronto – Jordan Caskenette, Orangeville Jr A
  11. Georgia – VOID
  12. Buffalo – Joel Watson, Whitby
  13. Calgary – Travis Getz, Wheeling
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s